Yeterlilik duygunuzu tavan yaptırın

Yetersiz hissetmek, hemen hemen tüm insanlığın ortak zehri gibidir ve bu durumu tersine çevirip yeterli hissetmek tamamen sizin elinizdedir. Her ne kadar bir çırpıda söylenen bir cümle olsa da uygulaması biraz zaman alabiliyor. Bu noktada her konuda olduğu gibi kendine nazik olmak önemlidir. 

Yeterlilik duygunuzu tavan yaptırın

Yetersiz hissetmek, hemen hemen tüm insanlığın ortak zehri gibidir ve bu durumu tersine çevirip yeterli hissetmek tamamen sizin elinizdedir. Her ne kadar bir çırpıda söylenen bir cümle olsa da uygulaması biraz zaman alabiliyor. Bu noktada her konuda olduğu gibi kendine nazik olmak önemlidir. 

18 Haziran 2018 Pazartesi 05:37
Yeterlilik duygunuzu tavan yaptırın

Kendinize nazik olduğunuz zaman, her türlü hissinizi normal karşılar veya dönüşümü konusunda daha hizalı yaklaşımlarda bulunabilirsiniz. Yeterlilik duygusu, her konuda karşınıza çıkan ve kıyaslama aracıyla birlikte, çoğu zaman sizi durduran duygular arasında yerini alır. Yeterlilik duygusu, başkalarıyla, toplumun sunduğu hakim başarı, güzellik, takdire layık olmak ve değerli olmak algısında gezinir. Bu gezintide kendisine eşlik eden yaklaşım kıyaslama olursa, çoğunlukla kişinin baştan kaybedeceği bir oyun haline gelir. Bu noktada yetersizlik duygusu çoğunlukla kazanan olur ve kişinin kendisini kötü hissetmesine sebep olur. Her konuda kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz. Bu, belkide dünyanın en kolay şeyidir çünkü kişinin kendisini kıyas kanalıyla kötü hissetmesi, girdiği oyunun sonucudur ve her kıyasın sonunda, çoğunlukla kişinin beklediği sondur. 

Yeterli hissetmek kendinize vereceğiniz en doğal şeydir çünkü olduğunuz halinizle yeterli olduğunuz şeyleri hayatınızda görüyorsunuz demektir. Bu şu demektir. Bugüne kadar olduğunuz halinizin tamamı yeterlilik duygusu ile hayatınıza kabul ettiklerinizdir. Sizin kendinizi yetersiz gördüğünüz hiçbir şey hayatınıza giremez. Hayatınızda olanlar ise birincisi hak ettiklerinize inandığınız ikincisi yeterli olduğunuza inandığınız şeylerdir. Dolayısıyla bugüne kadar olduğunuz hal içerisindeki sahip olduğunuz her şey yeterli oduğunuzun kanıtıdır. 
Hayatta kendinizi yeterisiz hissetmek istediğiniz anda bulabileceğiniz uzun bir liste vardır. Oysa ki yeterli olmak için kendinizi mebcur bıraktığınız şeylerin tamamı, koşullar oluştuğunda hayatınıza katabileceğiniz şeylerdir ve önemli olan nokta da budur.

Örneğin dil bilmediğiniz için kendinizi yetersiz hissedebilirsiniz ancak bakış açınızı değiştirecek bir formül bulabilirsiniz. Bakış açınıza göre dil bilmediğiniz için kendinizi yetersiz görmektense, kendinizi şu şekilde telkin edin uygun koşullar oluştuğunda ve en kolay yöntemle karşılaştığınızda bunu hayatınıza geçirecek arzuya sahipsiniz önemli olan bu arzuyu hissetmektir çünkü arzu, bir şeyi hayatınıza katmanız için ilk gereken duygudur.

Kendinizi yetersiz hissetmekle boşa vakit harcamayın çünkü yeterisizlik hissi dünyadaki yaşayan mekanizma olarak insanın en kolay edineceği duygudur. Etrafınıza baktığınızda olacağınız ihtimaller kadar olamayacaklarınız da mevcuttur. Örneğin hem kısa hem uzun, hem sarışın hem esmer olamazsınız. Olmadığınız hal sizin için yeterisizlik hissi taşımamalı. Bunun yanı sıra olmasını istediğiniz halin sizden istediği bedeller varsa da bunu seçmemek sizin özgürlüğünüzdedir. Örneğin Zayıflamak için aç kalmanız gerektiğine inanıyorsanız ve bunu istemiyorsanız, isediğiniz kiloya inemiyor olmanız seçimdir, yetersizlik değildir. Kendinize dürüst olun, yetersizlik duygusuyla uğraşmak yerine, bunun gerçekten dünyanın en büyük ilizyonu olup arzu ettiğiniz şeylerin arzu ettiğiniz şekillerde yapılacağı zaman sizin tarafınızdan kendinize katılacağını bilerek görün. Yeterisizlik duygusu, hiç kimsenin dış dünyaya bakarak tatmin edeceği bir duygu değildir. Daima bir şey sizi eksik hissettirip yetersiz hissetmenizi sağlayacaktır. Siz buna izin vermekten vazgeçene kadar durum böyledir. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.