Yeni Savunma Mekanizması : Pembe Trambüs'e Binseymiş!

Toplumdaki ayrıştırma daha küçük yaşta uygulanan kız çocuklarının pembe, erkek çocuklarının mavi giydirilmesiyle başlamıştır. Neden bir sınıflama? ’Pembe Trambüs’’ uygulamasına karşı fikrini söylemek, sosyolojiye karşı çıkmakla eş sayılıyor.

Yeni Savunma Mekanizması : Pembe Trambüs'e Binseymiş!

Toplumdaki ayrıştırma daha küçük yaşta uygulanan kız çocuklarının pembe, erkek çocuklarının mavi giydirilmesiyle başlamıştır. Neden bir sınıflama? ’Pembe Trambüs’’ uygulamasına karşı fikrini söylemek, sosyolojiye karşı çıkmakla eş sayılıyor.

21 Eylül 2017 Perşembe 16:37
Yeni Savunma Mekanizması : Pembe Trambüs'e Binseymiş!

Kadınlar içerisinde de bölünmeye yol açan bu mesele hakkında çekimser kalan kişi sayısı oldukça fazla. Geleneksel bir toplum yapısından gelindiği için bireyler bazı duygularını, dürtülerini ‘’ayıp’’ öğretisiyle saklayıp biriktiriyor. Aile içinde herhangi bir dengeye oturtulamayan çocuk yetiştirme tarzı, kişilerin kendini ifade etme yetisini de geliştirememektedir. Erken yaşta yapılan evlilikler, itaat algısı, genç yaşta çocuk sahibi olmak, zorla yaptırılan evlilikler, ekonomik koşullar ve benzeri nedenler yüzünden kişiler bir yerde kendini kendine kanıtlama, bastırılan öfkeleri olayın muhattabı dışındaki bireylere somut bir şekilde gösterme ihtiyacı duyuyor. ‘’Güçlü olan güçsüz olanı yener’’ tarzındaki basmakalıp cümleler kişilerin yetersizlik ve hırs duygusunu adeta yaşamda ‘’gri’’ rengine öfke duyacak bir biçimde belirginleştiriyor. Çünkü kişilerde ya ‘’siyah’’ ya da ‘’beyaz’’ algısı oluşturuyor. Gri belirsizlik anlam taşıdığı için bu sabırsızlık doğuruyor. Erkeklere yüklenen ‘’güçlü olmalısın’’ kavramı bir yerden sonra taşınamayacak yük haline gelip, erken yaşta çalışma ve kendini geliştirememe dürtüsüne yol açıyor. Eğitim seviyesi yükseliyor denilse de yozlaşma fazlalığı olduğu için eğitim kavramı havada kalıyor.

Her güne gözlerimizi bunun gibi sebeplerden dolayı taciz, tecavüz haberlerini duyarak  açıyoruz. Ve bu kadınlarda ki panik durumunu tetikliyor. Bu haberler sayesinde, çoğu kadının ‘’Bende panikatak var!’’ cümlesinin her geçen gün sağlaması yapılıyor. Zaten genel olarak öfkeli, sabırsız bir toplum haline gelindiği için insanlar her güne o toplu taşıma araçlarında mutsuz ve birbirleriyle tartışarak başlıyor. Kadınlar rahat bir şekilde ulaşımını gerçekleştirsin diye hizmete giren bu uygulama an’ı kurtarmak ve akla sokulan karpuz kabuğunu çoklaştırmak için bir manevra. Ülkede sapkın insan çok, fakat bu sapkın kişilerin tedavisini sağlamak amacıyla hastanelerde ne kadar hizmet olduğu bir soru işareti. Hastanelerin kapasiteleri bu tedavi ortamı için ne kadar yeterli? Eğitim seviyesi ve kültür seviyesi için sunulan hizmetlerin yetersizliği bu gibi sonuçları doğuruyor olamaz mı? Yolcu kapasitesi dışında, yolcu almayan bir sistem uygulandığı tartirde zaten bunun gibi sıkıntılar en aza indirgenmiş olacak. Kadınlar tarafından tepki gören bu hizmet aslında normal bilinç seviyesindeki erkekleri de kadınlara karşı ötekileştirmiyor mu? Aynı zamanda kadının kadına, erkeğin bir başka erkeğe de taciz olaylarının olduğu da görüldü bizim ülkede.

Bunun için çözüm önerisi olan var mı? 

Hastalıklı olan bu beyinlerin fantastik düşüncelerinde yer almamak herkesin hakkıdır. Hasta olan bu beyinler tedavi edilebilir. ‘’Pembe Trambüs’’  bu beyinlerin gideceği yere acelesi olan ve pembe trambüsü kullanamayan veya tepkisi nedeniyle bu pembe trambüsü kullanmayan kadınlara farklı algıyla bakış açısını tetikler niteliktedir. Bu mini etek giymeseymiş, makyaj yapmasaymış gibi bilinçsiz ve akıldışı savunma mekanizmalarını doğurmayacak mı? Hafifletici sebep bu ağır travmaları yok etmez.

‘’Kendi iyilikleri için ‘’ tabirinin bu kadar rahat kullanılmasından önce, kötülüğü yok etme adına çalışmaların yapılması lazım. Tecavüz ve taciz vakalarının çoğu kadının aile içinde bir şekilde bağı olduğu kişiler tarafından olması da kapatılamayacak bir gerçektir.

Kadın ile erkeği doğal ortak yaşamın bir parçası değilmiş gibi, aralarına duvarlar örmek suretiyle kadını koruyucu bir sisteme bürümek oldukça yanlış tepkimeler doğuracaktır. İnsanları eğitmek, beklenilen seviyeye getirmek belki bir anda olabilecek bir şey değil fakat insanları birbirinden kaçarak, gard alarak ve saklanarak yaşatma düşüncesi sosyolojik ve psikolojik açıdan sağlıklı bir çözüm yöntemi değildir.

Psk. Ve Uzman Aile Danışmanı 

Serap Ağalar

Son Güncelleme: 22.09.2017 12:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.