Reddedilme Korkusu Nedir? Reddedilme Korkusu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Reddedilmek, hayatın manevralarını belirleyen korku biçimi olarak tanımlanabilir. Eskiden reddedilme duygusu yakın çevre ile alakalı iken artık sosyal medyanın hayatımıza nüfus etmesiyle reddedilme kaygısı her gün tetiklenir hale geliyor.

Reddedilme Korkusu Nedir? Reddedilme Korkusu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Reddedilmek, hayatın manevralarını belirleyen korku biçimi olarak tanımlanabilir. Eskiden reddedilme duygusu yakın çevre ile alakalı iken artık sosyal medyanın hayatımıza nüfus etmesiyle reddedilme kaygısı her gün tetiklenir hale geliyor.

27 Eylül 2017 Çarşamba 14:57
Reddedilme Korkusu Nedir? Reddedilme Korkusu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yeri gelir tam bir şey anlatırken sözümüz kesilir, yeri gelir karşımızdaki birey ile iletişim kurmaya çalışırken o kişi gözlerini başka yere çevirir, en yakın olarak atfedilen arkadaşlar sırt çevirir, sosyal medyanın etkisi ile istediğiniz kişi fotoğrafınızı beğenmez, kesin gözüyle bakılan ilişkiler bir anda bitebilir ya da kaybetmeyle reddedilme duygusunun karmasının etkisiyle duygusal bağ hissedilen kişiye karşı duygular söze dökülemez. Avcılık ve toplayıcılık dönemlerinde bir bireyi yalnızlığa mahkum etmek yani bir deyişle ‘reddetmek’ kişiyi ölümle aynı tabuya koymak anlamına geliyordu. Kişinin, reddedilme duygusunun varlığı geçmiş dönemlere dayanıyor. Birey, topluma ayak uydurabilmek için değişmeye başlayarak, gen aktarımını devam ettirmiştir.

Reddedilme duygusu, tamamıyla fizyolojik ağrıların, psikolojiye yansımış biçimidir. Psikolojik sağlık, reddedilme duygusunun acısı ile büyük tehlike altına girer. Yani beynimiz, reddedilmeye somut acılarla benzer tepkiler veriyor.

Fiziksel Acı Unutulsa da Sosyal Acı Asla Kendini Unutturmaz

Yaşamış olduğunuz fiziksel bir acıyı hatırlamaya çalıştığınızda onu tam anlamıyla anımsayamazsınız. Fakat yaşanılan manevi bir acı (reddedilme, terkedilme, kayıp vs.), çok düşünmenize gerek kalmadan, anında geri çağrışım yapabilir. Beyniniz, odaklandığınız taktirde o olayın gerçekleştiği zamanda ki tepkiyi muhakkak verir. Reddedilmek, kişideki aidiyet duygusuna zarar verir. Bunu derken sağlıksız aidiyetlikten bahsetmiyorum. Sadece her bireyin zemininde bir yere, bir gruba ait olma ihtiyacı vardır. Kimi birey mesleğine, kimi bir kişiye, kimi sadece ailesine ait hisseder. Fakat reddedilme olayı, kişiyi boşluğa sürükleyecek derin izlere yol açabilir. Kişinin kendisine olan aidiyetine dahi zarar verecek nitelikte olabilir. Reddedildiği için intihar eden kişilere sıklıkla rastlanmaktadır. Çünkü bu korku kişinin özsaygısını alır. Birey bilmeden, kendine değersizlik hissini yakıştırmaya başlar. Fakat bu birbirini tetikleyen iki meseledir. Reddedilen kişinin özgüveni istemeden düşer ve kişi kendini sevmemeye başlar. Kendini sevmeyen ve özgüvenini düşüren birey her ilişkide veya isteklerinde reddedilmeye biraz daha mahkumdur. Kendine değer vermeyen birey kimseden değer göremez. Bu duyguların zeminini oluşturan ana etmen ise aile ve ailenin kişiyi yetiştirme tarzıdır.

Kendimizi suçlamak, iyileşme sürecimizi uzatmaktan başka bir işe yaramaz. Her geçen gün kişinin fikri ve hayata bakışı değişir, böyle durumları, aldığınız kararları, sizi üzen olayların nedenlerine bakarken  o an’ı o anın koşulları ile değerlendirmek gerekmektedir. Reddedilme hissi, kişinin sadece belli bir süre zarfı içerisinde IQ’ sunu düşürebiliyor. Bir süreliğine karar mekanizmasında sıkıntılar oluşturabiliyor.

Reddedilme hissini yaşamış olmak, bir daha reddedileceğiniz anlamına gelmiyor. Bu konuda tecrübe edinildiyse, zaten geçmiş zaman ki gibi hiçbir duygu derin hasar bırakmaz. Bildiğin ve yabancı olmadığın bir histir artık bu. Olumlu düşünüldükçe olumlu olanları kendimize çekeceğimizi unutmayalım. Zamanla kişinin kendi de, hayalleri de güncellenir.

Psikolog ve Uzm. Aile Danışmanı

Serap Ağalar

Son Güncelleme: 27.09.2017 17:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.