Düşüncelerinizi eğitirken sakin kalın

Düşünceleri eğitmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Dilini öğrendiğiniz hiçbir şey size zor gelmeyecektir. Her dönüşümün bireye zor geldiği, alanları, bölümleri vardır. Bu virajları tanıyan birey bunu, engel olarak değil doğal seyir olarak görür ve dönüşüm yolculuğuna devam eder. 

Düşüncelerinizi eğitirken sakin kalın

Düşünceleri eğitmek aslında sanıldığı kadar zor değildir. Dilini öğrendiğiniz hiçbir şey size zor gelmeyecektir. Her dönüşümün bireye zor geldiği, alanları, bölümleri vardır. Bu virajları tanıyan birey bunu, engel olarak değil doğal seyir olarak görür ve dönüşüm yolculuğuna devam eder. 

08 Ağustos 2017 Salı 11:55
Düşüncelerinizi eğitirken sakin kalın

Sakin olmak, bilinçli düşünmek ve düşünceyi eğitmek için en muazzam özelliktir ama yine de hareketli düşünce sistemine sahipseniz korkmayın çünkü aslolan şimdidir. Geçmişi bir tarafa bırakın ve bugüne kadar hayatınızda fark ettiğiniz olumsuz düşünceleri serbest bırakın. Geçmiş geçmişte kaldı ve olumsuz düşüncelerin arkasına takılıp gitmenin bir mantığı yok. Yaratıcı düşünce, yaratmayan düşünce diye bir şey yoktur. Gece uyurken gündüz uyanıkken sürekli olarak düşünene insanoğlunun düşünceleri öylesine yaratılmış olamaz.

Keşfedilmeyen DNA özelliklerimiz, sır olan bazı özelliklerimiz gibi birçok şey daha keşfedilmeyi bekleyen özelliklerimiz arasındadır. Keşfedilenlere bakıldığı zamansa olan olacak olanın açıklaması gibi bir hal alır ve şunu dedirtir; her şeyin bir sebebi var, hiçbir şey sebepsiz yere yaratılmamış. Bu düşünceyle bakıldığında düşüncelerimizin boşu boşuna orada yer alan şeyler olduğunu düşünmek ne kadar mantıklı geliyor? Yaratıcı olmayan düşünce yoktur. Yaratıcı düşünce, sizi yönelten, teşvik eden, motivasyon veren ya da bunların tam negatif tezahürlerini hissettiren şeydir. Bilinçli düşünmek, bireyin bilinçli hayat yaratımı için muazzam önem arzetmektedir. Bu kadar önemli olan düşünce sistemini eğitip düşünceyi eğitmek üzere kendimizi programlarsak daha kolay ve keyifli bir hayat seçmiş oluruz.

Düşünceyi eğitmek yaratıcı düşünce ve bilinçli düşünmek kavramlarını iyice sindiren insanların bir adım sonrasında istedikleri kavramdır. Sanıldığı kadar zor değildir ancak mevcut yaşınıza kadar pratik ettiğiniz düşünce pratiğinizi iyi anlamanız gerekir. Bu düşünce pratiğine düşman olmak, kendinizi yargılamak, suçlamak, hırpalamak yerine, kendinizi yeniden tanıyın ve bu düşüncelerin size uzun yıllardır hizmet ettiğini hatırlayın. Her düşünceye bir süre sonra inanılabilir. Yeterince argüman elde ettiğinizde bir süre sonra o düşünce size mantıklı gelmeye başlayacaktır.

Bunun için sakin olmak ve adımları telaşsız bir şekilde atmak yeterlidir. Düşüncelerinizi eğitirken sakin kalın ve adım adım ilerleyin. Değişmeyen düşüncelerinizin içinizde yarattığı -neden değişmiyor, yapamıyorum?- düşüncesi yerine, oturmuş düşüncenin inadını tanıyın ve bunu normal karşılayın. Spor yaparken neden terliyorum diye bir soru sormaz, yeni bir şey öğreniyorken bunu neden yapamıyorum demezsiniz. Düşüncelerinizin inatçı bir şekilde yerinde kalmasını da normal karşılayın. Sonuçta o da size ait bir uzvunuz ve sizden çıkıp dönüşmesi, onun yeniden var olması anlamına gelir. Bu da hiçbir uzuv için kabül edilir bir şey değildir. Bu anlayışla kendinize yaklaşın ve kendinize şu cümleyi tekrarlayın: düşüncemin değişmemesini anlıyorum ama bir gün değişeceğini biliyorum. Bu söz kalıbının size en iyi rehperlerden biri olacağından emin olun. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.