En Sade ve Doğal Tedavi Yöntemi: Müzik Terapisi

Müzik, kişilerin duygu ve düşüncelerini var olan çevresine anlatamayacak kadar bireysel, bununla beraber yanında herkesi kapsayabilecek kadar evrensel ve her seferinde farklı hisler yaratabilmesi olanağıyla kendini yenileyen bir oluşumdur.

En Sade ve Doğal Tedavi Yöntemi: Müzik Terapisi

Müzik, kişilerin duygu ve düşüncelerini var olan çevresine anlatamayacak kadar bireysel, bununla beraber yanında herkesi kapsayabilecek kadar evrensel ve her seferinde farklı hisler yaratabilmesi olanağıyla kendini yenileyen bir oluşumdur.

26 Eylül 2017 Salı 16:08
En Sade ve Doğal Tedavi Yöntemi: Müzik Terapisi

Sosyal yaşantımızda müziğin etkisini sık sık yaşıyoruz. Vücudumuzdaki sıvıların dolaşımlarının sesleriyle bile müziğin ilişkisini gözlemleyebiliriz. 
Alışveriş merkezlerinde çalan hızlı pop müzik, hastanelerde çalan klasik müzik aslında hal ve hareketlerimize nasıl etki ettiğinin bir göstergesidir.  Müzik hayatımızın bu kadar içindeyken bunu terapiden uzak tutmak doğru olmaz.  

Müzik terapisi; danışanların profesyonel bir bağlamda belirli hedeflere ulaşmalarına yardımcı olan bir terapi biçimidir. Müzik terapisi, duygusal sağlığın yanı sıra insanın kendini ifade etmesini desteklemek için de kullanılmaktadır. Müzik, danışanların sinir ve endokrin sistemleri üzerinde olumlu etkiler oluşturur ve davranışların da anlamlı olması açısından yardımcı görev üstlenir. Günümüzde müzik terapinin kullanım alanı oldukça geniştir. Eski tıpa bakıldığında psikoloji başta olmak üzere göz hastalıkları, kas ve eklem rahatsızlıkları ya da fiziksel rahatsızlıkların hemen hemen çoğunda müzik terapisi kullanılmıştır.

Müzik terapisinde danışman, danışanın ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra şarkı dinleme, yazma veya söyleme gibi faaliyetler konusunda danışanın yeteneğini ortaya çıkaracak tedavi yöntemi oluşturur. Böylelikle kişinin özgüven açısından yeterli donanım sağlamasına aracı olur. Kişinin kendini rahatça ifade edebilme konusunda yardımcı olur. 

Depresyon, DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu), Bipolar Bozukluğu gibi sağlık sorunları yaşayan bireyler, öğrenme zorluğu yaşayan kişiler, kemoterapi sonucu fiziksel ağrılar yaşayan bireyler, alkol ve madde bağımlılığı, astımlı bireyler, uykuyu düzene sokmak, yabancı dilini geliştirmek isteyen her bireyde uygulanabilecek bir terapi biçimidir. Araştırmalar sonucunda normal doğum yapan kadınların müzik devreye girdiğinde farmasotik ağrı kesicilere göre daha az ihtiyaç duyduğu ortaya konulmuştur. Ayrıca Alzheimer hastalığı olan kişiler üzerinde, hatta bazen onlara bir anlığına odaklanma imkanı vererek çarpıcı bir etkisi yaratmaktadır.

 Müzik kimi zaman uyarıp eğlendirirken kimi zaman sakinleştirir, kimi zamansa kendiliğinden kişinin duygu boşalımını sağlar. Şarkı söylemek artikülasyonu, ritmi ve nefes kontrolünü geliştirir. Sözleri ve melodiyi hatırlamak ise inme hastaları ya da zeka bozuklukları bulunan kişilerde, olayları sıralama konusunda bir egzersiz niteliği taşır. Bu terapi çeşidinde temel amaç bireyin fonksiyon iyileşmesini sağlamaktır.

Tedavinin en sade ve doğal anahtarı müziktir.

 Psikolog ve Uzm. Aile Danışmanı  
 Serap Ağalar 

Son Güncelleme: 28.09.2017 14:55
Anahtar Kelimeler:
Müzikle TedaviMüzik
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.