Hipnoz ile bilinçaltı temizliği

modaveyasam.com editörlerinden Alev Başşahin, kişisel gelişim uzamanı ve hipnoterapist İnci Kavi ile pek çok sorunun tedavisinde kullanılan hipnoz üzerine konuştu.

Hipnoz ile bilinçaltı temizliği

modaveyasam.com editörlerinden Alev Başşahin, kişisel gelişim uzamanı ve hipnoterapist İnci Kavi ile pek çok sorunun tedavisinde kullanılan hipnoz üzerine konuştu.

02 Ocak 2014 Perşembe 11:05
Hipnoz ile bilinçaltı temizliği

 Hipnoterapinin çalışma alanlarından bize biraz bahseder misiniz?

Hipnoz sıkışmış duygular ve hislere ulaşmamızı sağlar. Bilinçaltındaki olumsuz kayıtlar, sıkıntılarımızın gerçek nedenidir. Hipnoz ile bilinçaltı kayıtlarımızdaki sıkışmış duygu ve hislere ulaşırız. Bu kayıtları yeniden yapılandırırız. Bu yenilenmeden sonra,  kendiliğinden daha iyi hissetmeye başlarız.

Hipnoterapi bilinçaltındaki korku ve kaygılarla yüzleşmemizi, sorunu tespit etmemizi sağlıyor. Duygusal meselelerde, kişinin kendine engel olamadığı, kabullenemediği ve kendini güçsüz hissettiği durumlarla baş edebilmesini sağlamak bunlar irine örnek olabilir. Sigarayı bırakmak isteyen, yemek düzenini sağlamak isteyen ya da öfkesini kontrol etmek isteyen ancak bu gücü ve kararlılığı gösteremeyen danışanları motive etmeyi amaçlıyoruz. Her şeyden önce danışanın önce kendinin yapmak isteyip yapamadığı, aşmak isteyip aşamadığı bir durum olmalı; yani kişi önce gerçekten istemeli. Hipnoterapi ile tam olarak yaptığımız şey bilinçaltı temizliği. Sorunu ortaya koyan temel bir “an” vardır ve biz bu “an”ı bulup yok ediyoruz.

Örneğin sigara içen ancak bırakmak isteyip bunu başaramayan kişinin önce sigara ile neyi bağdaştırdığını, ilk ne sebeple içtiğini ve neden vazgeçemediğini bulmamız gerekiyor. Yalnızlık hissi, gelecek kaygısı ya da özgür olduğuna inandığı anlarla bağdaştırılmış olabilir. Biz burada kişinin neden yalnız hissettiğine ya da özgürlüğünü kısıtlayan anlara odaklanırız. Bu sebepleri ortadan kaldığımızda sigara sonucunu da ortadan kaldırabiliriz.

Hipnoz ile tedaviye en çok hangi sorunlarla başvuruluyor?

En sık karşılaştığımız sorun sigara bırakamama, peşinden ise sınav kaygısı geliyor. Öfke kontrolü, çekingenlik, korku, topluluk önü konuşamama, sosyal fobi gibi sorunlar ise bunları takip eden diğer sorunlar. Ayrıca asansör, kedi, uçak fobileri ve yemek kontrolü için de tedavi olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla.

Hipnozun bu sorunlar üzerinde başarı etkisinin oranı nedir?

Başarı oranı yüksektir. Kişi kendisi sorununu samimi olarak aşmak isterse oran çok yüksektir. Başarabileceğine kendi inanmasa bile hatta istemese bile başarı oranı %80’lerde seyrediyor.

Zorlandığınız sorunlar ya da seanslar oluyor mu?

Sorunun kaynağına inme konusunda zorlandığım olmuyor ancak kişinin iyileşme sürecinde zorlanabiliriz. Bunun en belirgin sebebi kişinin her konuda ve her zaman kendini haklı görmesi. Biz buna haklılık takıntısı diyebiliriz; bütün dünyayı kendilerine karşı zanneden ve bundan dolayı öfkelenen danışanlarımız oluyor.

Bir sorunu ortalama kaç seansta iyileştirebiliyorsunuz?

Seanslarımız ortalama 1 saat 15 dakika sürüyor. Sorunun kaynağına ulaşma hızımıza ve kişinin sorunu kabulüne göre 2-3 seans ise 30 seans arasında değişebiliyor. Sorunun tek bir kaynağı olan durumlarda vardır ve biz bu durumlarda daha hızlı hareket edebiliyoruz.

Kişinin kabullenemediği, seansların uzadığı durumlarda nasıl bir yol izliyorsunuz?

Kişinin sorunun kaynağını kabullenemediği durumlarla karşılaştığımızda bize yapacak çok bir şey kalmıyor. Örneğin, kişi hem zayıflamak isteyip hem dikkatsizce beslenmeye devam edemez. Üstelik bu beslenme düzenini hiç değiştirmeden hipnozla zayıflayacağını düşünen insanlar var. Sorunun kaynağını kabullenmeyen ve sorunu düzeltmek istemeyen birini zorla tedavi etmek mümkün değil.

En çok başvurulan sorunun sigara bırakma konusu olduğunu söylediğiniz. Biraz sigara bıraktırma seanslarından bahseder misiniz?

Sigara içmek bir tören gibidir . Hiç farkında olmadan birçok şey size sigarayı hatırlatır ve otomatik olarak sigarayı yakarsınız. Sıkıldığınızda,üzüldüğünüzde,yemeklerden sonra, bilgisayarda çalışırken, çay kahve içerken, araba sürerken vs... Hipnoz bu alışkanlıkları kırmanın ,bu otomatik pilotu devreden çıkarmanın en etkili yoludur..

Samimi olarak gerçekten sigarayı bırakmak isteyen herkes hipnoterapiden mutlu ayrılacaktır. “Ben istersem bırakırım” ya da “Ben sigarayı bırakmak istiyorum” diyen herkes sigarayı bırakabilir. Ortalama 5-6 seansta sorunun kaynağını tespit edip tedaviyi tamamlıyoruz. Kişi bunu kendisi istemiyorsa bilinçaltında çözümünü beklemek yanlış olur.

Kalıcı zayıflama hipnoz ile nasıl sağlanıyor?

Hipnoz, beslenme alışkanlıklarınızla ilgili hedeflere ulaşmak ve bu hedefleri korumak için çok etkili bir yöntemdir. Rejim, diyet sözcükleri bilinçaltı için çok sevimsizdir. Yemekten zevk aldığınız yiyecekleri bırakmak zorunda olduğunuz anlamına gelir. Bu yüzden rejim yapmayı sevmeyiz, bir işkence olarak görürüz. Bilinçaltımız haz özelliğine göre çalışır. Diyetin anlamı bilinçdışında savaş durum algısı olduğundan bundan kaçmak ister. Zorlama ile diyet yaparız ve her tür zorlama gibi bu da tersine yol açar.

Peki bunların yanı sıra migren hastalarını da tedavi ediyorsunuz. Hipnoterapinin migrenin tedavisi üzerinde nasıl etkileri oluyor?

Migren sebepsiz baş ağrısı olarak tanımlanabilen bir durumdur. Çoğunlukla bölgesel olarak baş ağrısı oluşur. Mide bulantısı, çift görme, ışığa hassasiyetle birlikte ortaya çıkan genellikle nöbetler halinde yaşanan bir olgudur. Nedenleri araştırıldığında genetik etkiler ve psikolojik alt yapılar görülmektedir. Günümüzde migrenle ilgili yapılan çalışmalar ağrıyı hafifletmeye yönelik yani sonucu ortadan kaldırmaya yöneliktir. Bu çalışmalar sonucunda kişi yine migren nöbeti geçirir ancak daha hafif belirtilerle geçirir. İşte benim yaptığım çalışmanın üstünlüğü buradadır. Ne oluyor da bu kişi migren nöbeti geçiriyor diye bakarım. Bu nedeni bulur ve ortadan kaldırırım. Neden yok olduğunda sonuç(migren) da kendiliğinden ortadan kalkar.

Son Güncelleme: 02.01.2014 11:07
Anahtar Kelimeler:
SağlıkYaşam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.