Birbirine çok karıştırılabilen iki kavram bu yazımızın konusu olsun istedim. Yaşam yolculuğumuzda belki de bizi en çok zorlayan ve kafamızı karıştıran konulardan biri olduğunu düşünüyorum bu konunun. Bu yüzden bu iki kavram arasındaki farklara biraz değinmekte yarar var.

Benci olmak ( birçok yerde bireysellik olarak da tanımlanır ), kendine değer vermektir en yalın tanımıyla.. Kendine değer vermek de; kendi duygu, düşünce ve isteklerini önemsemektir diyebiliriz. Bencillikle karıştırılan durum burada ortaya çıkıyor. Bir insan düşünce, inanç, istek veya değerlerinden ödün vermediğinde rahatlıkla bencilllikle suçlanabiliyor. Oysa bencillik, diğer insanları kendi merkezinde yaşamaya ve kendi taleplerine göre yönlendirmeye çalışmaktır.

Benci (bireysel) olan insan, yaşamının  sorumluluklarını alabilir ve şikayet etmeden bunları 'yapabildiği kadar' yerine getirmeye gayret eder. Bencil kişi ise sorumluluklarından rahatsızlık duymakta, yaşamının ona zor gelen kısımları sebebiyle diğerlerini  suçlama eğilimi gösterebilmektedir. 

Benci olan insan, kendisi için en doğru, en uygun eylem ve söylemlerde bulunurken karşı tarafa zarar vermemeye özen gösterir. Bencil olan kişi ise başkalarına zarar verebildiğini düşünmez. Bu konuda oldukça özensiz davranabilir.. 

Benci olan kişi kendisine saygı duyar. Dolayısıyla herkese ve her şeye karşı saygı duymaktadır. Bencil olan insan ise, bilinçaltının derinliklerinde kendine saygı duymamakta ve dolayısıyla diğer insanlara ve hatta varolan her şeye de aynı şekilde saygı duymamaktadır.

Benci olmak, tamamiyle kendimiz olabilmektir. Bencil olmak ise, bize benzemeyeni kendimize benzetme çabası taşır.

Benci olan birey; farklılıklara saygı duyarken, bencil olan ise herkesin kendisi gibi düşünüp davranmasını bekler..

Benci olan kişide empati yeteneği gelişmiştir. Karşı tarafın duygu ve beklentilerine karşı duyarlıdır. Bencil kişide  böyle bir durum yoktur.

Benci olan insan; eylemlerinin sonucunu beklerken sabırlıdır, hatta sonuçla o kadar da ilgilenmez. Bencil olan ise, sonuç alma konusunda sabırsız davranabilir. Süreçten ziyade sonuç O'nu daha fazla ilgilendirmektedir.

Benci olan kişi, diğerlerinin yaşamsal alan ve sınırlarına saygı duyar. Bencil olan kişi ise tüm yaşam alanlarında bulunmak isteyebilir..

Benci olan, tüm varoluşla arasında bulunan görünmez bağın farkındadır ve buna göre hareket eder. Bencil olanda ise 'ben ve diğerleri' düşüncesi vardır..

Benci olan birey, koşulsuz sevebilir.. Bencil olan ise sevmek için belli koşullara ihtiyaç duyar..

Bu örnekler çoğaltılabilir.. Hepimiz zaman zaman bu iki kavram arasında gidip gelmekteyiz. Bir davranış veya sözümüzle rahatlıkla bencil bir görünüm sergileyebiliriz.. İçinde bulunduğumuz koşullar gereği böyle davranabiliriz. Burada önemli olan 'farkındalıkta' kalabilmemizdir. Yani kendimizi objektif bir  şekilde değerlendirebilme yetisini kazanabilmemizdir. Yaşamın, hepimize bu farkındalıkta ve kendi merkezimizde kolaylıkla kalabilmemizi sağlaması dileklerimle.. Sevgi ve ışıkla...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.