Bir kahvenin 40 yıl hatrı vardır

Türk kahvesi güzel sohbetlerin en güzel şahidi, yorgunluğun ilacı, keyifli bir tutkudur; hatrı da tam 40 yıl...

07 Mart 2013 Perşembe 11:13 Bu haber 1163 kez okundu
Bir kahvenin 40 yıl hatrı vardır
İlgili Galeriler Devamı >
 Kahve pişirmenin püf noktaları

Bakır ya da pirinç ibrikler, telkari gümüşten cezve ve fincan zarfları, işlemeli tepsiler, türlü motiflerle bezenmiş İznik ve Kütahya üretimi porselen fincanlar ve tabaklar, soğutma kabı, muhafaza kutusu vs. kahvenin geçmiş zamanlarda keyif hayatının ne kadar önemli bir alanını oluşturduğuna işaret ediyor.

Türk kahvesi nasıl yapılmalı?

Kahveyi bakırdan bir cezvede pişirmeniz kahvenizin lezzetini katlayacaktır. Alüminyum cezvede yapılmış kahve çabuk pişeceğinden lezzeti de ağır ateşte pişen kahve ile bir olmaz. Kahvenin suyu soğuk olmalı. Suyunun içine kaç kişilik kahve yapacaksanız çay kaşığı ile her fincana iki kaşık olacak şekilde kahve ekleyin. Şekerini de az, orta ya da çok şekerli olarak göz kararı ayarlayabilirsiniz. Ateşi en kısıkta olmalı. 15 dakikalık ortalama bir süre ateş üzerinde kalmalı. Köpürmeye başladığında ateşin üstünden alın; fincanlara köpüğü paylaştırın ve sonrasında tekrar ateşe koyun, tekrar kabardığında fincanlara paylaştırın.

Kahvenin sunumu da özen ister!

Kahvenin yanında mutlaka bir bardak suyu misafirlerinize ikram etmelisiniz. Bu suyun içimi ile ilgili, en yaygın bilinen gerçek kahve içildikten sonra suyun içilmesidir. İkinci bilinen ve kahvenin tadını doğru hissetmek için önerilen ise suyun kahveyi içmeden önce içilmesidir.

Nedeni ise; damağı önceden temizleyerek kahvenin tadına daha çok varmaktır. Kahvenin sunumuna eşlik edecek tepsiler bakırdan ya da pirinçten yapılmış olabilir. Kahve fincanlarınızı da yine sunum tarzınıza uygun olarak seçmelisiniz. Bakır ya da pirinç bir tepside ikram edecekseniz ince ayaklı, zarif kahve fincanlarında ikram etmeniz sunumunuzda bir bütünlük oluşturacaktır. Kahvenin yanında çikolata ya da Türk lokumu ikram etmeniz ise oldukça zengin bir görüntü oluşturacak ve kahvenin keyfini ikiye katlayacaktır.

İlgili haberler Kategori anasayfa
Ruhumuza dokunan o şarkıların hikayeleri
Ruhumuza dokunan o şarkıların hikayeleri
Türk öğrencinin başarısı
Türk öğrencinin başarısı
Kont Drakula’nın Şatosunda Cadılar Bayramı’nı geçirecek kişiler aranıyor
Kont Drakula’nın Şatosunda Cadılar Bayramı’nı...
  anket

?Bugün yeni sevgilinizin doğum günü. Hediyeniz ne olur?