Diş eti kistine dikkat!

Diş etinde oluşan kistler, beklenmedik ve çok önemli sağlık sorunlarına yol açabilir…

20 Mart 2013 Çarşamba 09:18 Bu haber 94480 kez okundu
Diş eti kistine dikkat!
İlgili Galeriler Devamı >

Diş eti kisti tanısı, kişilere ilk konulduğunda ne olduğu, nasıl oluştuğu, bundan sonra ne yapılması gerektiği tam olarak kestirilemiyor. Modaveyasam.com editörleri farklı şikayetleri ve bunlara verilen uzman cevaplarını sizler için derledi ve aklınızdaki soru işaretlerine cevap niteliğinde yazımızı hazırladı.

“Kist” kelimesini bir uzman bir hastaya kullandığı anda korkmayacak hasta yoktur sanıyoruz. Üstüne bir de sık karşılaşmadığımız “diş eti kisti” tanısını duyunca, uzman her nekadar rahatlatsa da, ciddi boyutlarda endişeye kapılmamak elde değil. Yapılması gereken en önemli şey, bütün hastalıklar için gererli olarak, iyi araştırmak ve durumu analiz etmektir.

Diş eti kisti inanılmaz derecede sinsi bir hastalıktır ve siz son haddine ulaşana kadar farkedemezsiniz. Diş kökünde ya da buraya çok yakın kısımlarda ve çenede meydana geldiğinden ve ağrı yapmadığından, ne hissederek ne de görerek farkına varamazsınız. Zaten o seviyeye geldikten sonra da ameliyat olmanız hatta yüksek ihtimalle dişinizi kaybetmeniz söz konusu olabilir.

Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz? Tabii ki dişçi koltuğu fobisinden kurtulup rutin diş kontrolüne giderek. Yapmanız gereken çok basit; 6 ayda bir düşçiye gidip paranomik film çektirmek. Şimdi diş eti kistinin nelere sebep olabileceğinden bahsedelim ki paranomik filmin ve diş kontrolünün önemini anlayalım.

Diş eti kistleri dediğimiz gibi çok sinsi oluşur ve büyürler. Bu kistler içi sıvı dolu iltihap taşıyan keseciklerdir. Çok ilerleyen durumlarda çene kemiğini çatlatmaya kadar gidebilir. Ayrıca büyürken diş eti dokusunu tahrip ederek kaybedeceğiniz diş sayısını artırır. İçinde bulunan sıvıdan kanla karışık iltihap yayılır; bunlar iç organlara ulaştığında ölümcül zararlar verebilir.

Bu hastalığın sahiplerinin en büyük korkusu bu kistlerin yenileme ihtimalinin çok yüksek olması. Kistin oluştuğu dişi ya da dişleri çektirmek kesinlikle yeterli bir tedavi değil. Mutlaka diş kökünün ve kemik aralarının bu kistten tam anlamıyla arıdırılması gerekiyor. Basit bir ameliyatla tüm bu tedavi sürecini dikkat ederseniz rahatlıkla atlatabilirsiniz. Tekrarlama ihtimalini düşünmek içinse ilk bir hafta sadece pipet yardımıyla beslenmeniz gerekiyor. Devamında ise ortalama bir sene, yani açılan kist yuvası tamamen onarılıp kapanana kadar ağız temizliğinize azami özen göstermeniz gerekiyor.

Ameliyatta iki ihtimal var… Birincisi kist oluşturan dişi çekip diş etindeki kiste bu şekilde ulaşarak müdehale etmek. İkincisi ise apikal rezeksiyon denilen, diş kökünün içerden kesilip kısaltılarak kiste müdehale etmek. İkinci yöntem küçük kistler için geçerli; diş kaybını önlemek amaçlı bir yöntem. Birincisi ise birkaç dişi kaplayan, buruna doğru yayılan ya da çenede büyüyen kistler için geçerli.

Unutmayın ki diş hastalıklarının en büyük sebebi ihmaldir. Kontrollerinizi düzenli yaparsanız bu çok sinsi ve yavaş büyüyen kistleri dişlerinizi kaybetmeden farkedersiniz.

 

 
İlgili haberler Kategori anasayfa
Bisiklete binmeniz için geçerli nedenler
Bisiklete binmeniz için geçerli nedenler
Avokado mucizesi
Avokado mucizesi
Damarları temizleyen besinler..
Damarları temizleyen besinler..
Yazar Kadrosu
  anket

?Bugün yeni sevgilinizin doğum günü. Hediyeniz ne olur?