Japon Style çılgınlığı büyüyor

Son yılların alışveriş çılgınlığının yeni adı: japon Style…

26 Mart 2013 Salı 10:20 Bu haber 2371 kez okundu
Japon Style çılgınlığı büyüyor
İlgili Galeriler Devamı >
Foto galeriye git

Japon modası, sektörde adını yeni duyuran bir ülke değil aslında. Avrupa’yı bundan 30 yıl önce kendine hayran bırakmaya başlamış. İyi tasarımcıları ve yaratıcı koleksiyonları var. Ancak online alışveriş çılgınlığının sebebi bu tasarımcılar değil. Modaveyasam.com editörleri, Japon Style’ı yorumluyor.

Son yıllarda yaygınlaşan online alışveriş sayesinde, alışveriş yapmak için Avrupalara gitmek gerekmiyor. Dünya’nın öbür ucundan istediğiniz küçücük bir eşya kapınıza kadar geliyor. Sanıyoruz bu kolaylıkla başlıyor herşey.

Dediğimiz gibi Japon modasının gerçekten çok iyi tasarımcıları var. Kendi kültürlerini modanın içinde sentezlemeleriyle, bu kültürü vurgulamalarıyla ya da modernize edilmiş ipeklerle harika işler çıkarıyorlar. Online alışverişte tüketilen moda bu değil ancak.

Bir de Japon sokak modası var. Örneklerini foto galerimizde görebilirsiniz ve gördüğünüzde tüketmediğiniz bu da olmadığını anlayacaksınız. Çünkü gerçekten tufaflık en üst seviyede seyrederken, makyaj ve takılarla sınırları zorlayan bir sokak modası karşımıza çıkıyor.

İnternet başında tükettiğiniz modaya gelince; Türkiye’de bulunmayan ya da sadece Japonlara özgü bir tel parça kıyafetle karşılaşmadık. Burada da vitrinlerde görmekten bıktığımız şeyleri, çekik gözlü, zayıf kızlar giyinmişler. Bir stilden söz edilecekse, kabul edelim; açık ve uçuk renkler, en az diz üstünde mini sayılabilecek etek ve elbiseler, fırfırlar vs. tamam, bu da bir stildir ama internetten sipariş verip iki hafta beklenecek bir stil değil. Yani bulunmayacak bir japon kumaşı yok bu sitelerde.

Her kıyafet her insanda farklı durur ya belki de bu yüzden çekik gözlü, minyon tipli kızların giydikleri farklıymış gibi geliyor. Her ne olursa olsun, fiziksel anlamda ciddi farklılıklarımızın olduğu bir ırktan söz ediyoruz. Haliyle, sanki farklı olan aslında kızlarken biz elbiseyi farkıymış gibi algılıyoruz.

Ayrıca uyaralım, bu Japon style alışveriş sitelerine dikkat edin. Tabii sürekli kullandığınız ya da tavsiye edilen bir site yoksa, bütün online alışverişlerinizde dikkat etmelisiniz. Kadın forum siteleri her ne kadar bu alışveriş çılgınlığıyla kaynasa da dolandırıcılıktan yakınanlar azımsanmayacak sayıdalar.

Karşılaştırma yapmanız için, bir de foto galeri hazırladık. Gerçekten bulunduğunuz yerde bulamayıp iki hafta gelmesini bekleyeceğiniz bir parça giysi var mı siz karar verin.

Editör: Alev Başşahin

 

 
İlgili haberler Kategori anasayfa
Özgür Masur  Couture Koleksiyonu
Özgür Masur Couture Koleksiyonu
2016 sonbahar sokak modası
2016 sonbahar sokak modası
Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'dan renkli görüntüler
Mercedes-Benz Fashion Week İstanbul'dan renkli...
  anket

?Bugün yeni sevgilinizin doğum günü. Hediyeniz ne olur?